Closeup of accountant counting on calculator and working with table

Wolne media to prawdziwe błogosławieństwo demokracji. Bez nich nie byłoby możliwe wyrażanie własnych poglądów – choćby były najbardziej kontrowersyjne i sprzeczne z popularnym światopoglądem. Oczywiście jednak nie powinno się w tym względzie przekraczać granic stanowionych przez prawo danego kraju.

Media w dzisiejszych czasach zapewniają pluralizm wypowiedzi i informowania obywateli. W zalezności od wyznawanych przez siebie wartości obywatel ma prawo zadecydować, z którym medium będzie się utożsamiać.

Warto jednak mieć na uwadze, że różnorodność w mediach jest niekiedy pozorna, ponieważ wiele gazet, portali i kanałów telewizyjnych jest tak naprawdę zjednoczonych w ręce jednego własciciela o wiele większej korporacji, często z zagranicznym kapitałem. To także ma wpływ na przekaz informacji reprezentowanych przez dane medium.

Tak czy inaczej, zdecydowanie więcej pozytywnych wartości wnosi obecny wolny rynek mediów niz media reżimowe, jakie były za czasów PRL czy które możemy obecnie obserwować w krajach komunistycznych.